مشاوره فردی

مشاوره فردی چیست؟

مشاوره فردی که گاهی از آن به عنوان رواندرمانی یا مشاوره نامبرده می‌شود، فرایندی است که مراجعین با یک درمانگر متخصص و آموزش دیده در محیطی امن و حمایت گرانه کار می‌کنند تا احساسات، عقاید و رفتارشان را کشف کنند. کار کردن بر روی خاطرات برجسته و چالش برانگیز کمک می‌کند جنبه های مختلفی از زندگی افراد که نیازمند تغییر هستند شناسایی شود و افراد به درک بهتری از خود و دیگران برسند، اهداف شخصی تنظیم کنند و  به سمت تغییرات دلخواه خود حرکت کنند.

رویکردهای مختلف یک مشاور فردی

جلسه اول زمان بسیار مناسبی برای مشاور و مراجع است تا بررسی کنند که هر کدام چه انتظاراتی از جلسات مشاوره  دارند.

مشاوران مختلف، با رویکردهای متفاوتی به شما در رسیدن به اهداف درمانی و حل مشکلاتتان کمک می‌کنند. یکی از رویکردهای رواندرمانی که امروزه بیشتر مورد استفاده درمانگران قرار می‌گیرد، رویکرد شناختی رفتاری (Cognitive Behavioral Therapy) می‌باشد.

 

شما می‌توانید سوال بپرسید

زمانی که با یک متخصص قرار ملاقات می‌گذارید، مجاز هستید سوالات زیر را از وی بپرسید:

  • متخصص چه دوره های آموزشی را پشت سر گذاشته است و مدرک وی چیست؟
  • آیا متخصص به نهاد خاصی وابسته است؟
  • فرایند مشاوره یا درمان چند جلسه به طول خواهد انجامید؟
  • هرچند وقت یکبار قرار ملاقات خواهید داشت؟
  • آیا مشاور اطلاعات شما را در اختیار اشخاص دیگر قرار خواهد داد؟

شما می توانید تصمیم بگیرید که به جلسات مشاوره ادامه دهید یا خیر

در جلسه اول ملاقتتان با مشاور شما متوجه خواهید شد که آیا این مشاور همان فردی است که شما می‌خواهید جلسات را با او ادامه دهید یا خیر. گاهی طی یک یا دو جلسه شما به تغییرات دلخواهتان دست پیدا می‌کنید و در برخی موارد ممکن است تعداد جلسات بیشتری نیاز باشد، که البته این یک موضع طبیعی است.

نکته مهم این است که شما اطمینان پیدا کنید که از کار کردن با این شخص احساس راحتی خواهید کرد.

اگر اینگونه نیست، حتما مشاورتان را عوض کنید. 

فرایند مشاوره فردی شامل چند مرحله است:

1. حضور  

در این مرحله رابطه ای گرم وصمیمی بین مراجع و مشاور برقرار می‌شود . هدف اصلی مشاور در این مرحله جلب اعتماد مراجع است تا مراجع تمامی مسائل و مشکلات خود را به راحتی در اختیار مشاور بگذارد و رابطۀ درمانی ایجاد شود.

2. درک و فهم

در این مرحله مشاور وارد دنیای درونی مراجع می‌شود. کارل راجرز (1951) برای ایجاد فضای مناسب در رابطه مشاوره ای سه خصوصیت را لازم می‌داند.

  • هماهنگی رفتار مشاور

هماهنگی به این معناست که مشاور نقش بازی نمی‌کند و عقاید و احساسات خود را با صداقت بروز می‌دهد.

  • توجه مثبت بدون قید وشرط

از نظر راجرز افراد تا زمانی که نگران پذیرش از طرف اطرافیان باشند سعی در جلب توجه مثبت آنان دارند و فرصت رشد شخصی پیدا نمی‌کنند بنابر این وجود مشاوری پذیرا که عاری از قضاوت به مراجع کمک می‌کند تا در جهت رشد و شکوفایی گام بردارد.

  • تفاهم توام با همدلی

همدلی به معنای نگاه کردن به دنیا از دید طرف مقابل است.

همدلی

3. کشف و تشخیص مشکل

در این مرحله مشاور با استفاده از روش های گوناگونی نظیر: 1) مشاهده 2) مصاحبه تشخیصی 3) آزمون های روانی و 4) گزارش های شخصی سعی در ارزیابی دقیق و عینی وضعیت مراجع و تشخیص گذاری می‌نماید.

 

4. ارائه راه حل

پس از تشخیص مشکل، مشاور به تعبیر و تفسیر اطلاعات و ارائه راه حل ها یا طرح های درمانی می‌پردازد.

در این مرحله مشاور باید با توجه به شرایط و نوع مسئله چند راه حل و روش درمانی در اختیار مراجع قرار دهد و سپس با مشورت مراجع و براساس ترجیح او بهترین راه حل را انتخاب نمایند. مشاور به هیچ عنوان نباید مراجع را به انجام راه حلی واحد مجبور کند.

 

رویکردهای درمانی

رویکردهای درمانی که امروزه استفاده می‌شوند به شرح زیر است:

رویکرد رفتارگرایی:

در این رویکرد فرض بر این است که انسان در زمان تولد همچون یک لوح سفید است و محیط و یادیگری از محیط رفتارهای شخص را شکل می‌دهند. در این رویکرد روانشناسی صرفاً به رفتار ظاهری فرد توجه می‌شود و به علل درونی رفتار توجهی نمی‌شود  لذا رفتارگراها  در درمان اختالات روانی رفع نشانه ها و علائم اختلال را به منزله درمان اختلال تلقی می‌کنند. از جمله روش های درمانی رفتاری می‌توان به حساسیت زدایی تدریجی، مواجه سازی، بیزاری درمانی و … اشاره کرد. این رویکرد به ویژه برای درمان اختلالات اضطرابی کاربرد فراوانی دارد.

رویکرد شناخت گرایی:

در حالی که رویکرد رفتاری به رفتار قابل مشاهده و بیرونی فرد تأکید دارد، رویکرد شناختی به علل درونی رفتار  تأکید دارد. از نظر پیروان این رویکرد زیربنای رفتار انسان فرایند های شناختی هستند که در دنیای درونی و ذهن افراد رخ می‌دهند. حافظه، ادراک، حل مسئله، تفکر و … ازجمله فرایند های شناختی هستند. بنابراین روانشناس و مشاور پیرو این رویکرد از طریق آگاهی دادن به مراجع در مورد عقاید و تفکرات زمینه ساز اختلال سعی در درمان آنان دارد.

رویکرد زیست شناختی:

روانشناسان زیست گرا اصولاً علت رفتارهای انسان ها را کنش های زیستی، مسائل فیزیولوژیک، ژنتیک و … می‌دانند و  به همین دلیل درمان های آنان اغلب از نوع دارودرمانی یا سایر درمان های زیست شناختی است.

رویکرد روانکاوی: 

از نظر رویکرد روانکاوی زندگی روانی انسان دو سطح دارد: هوشیار و ناهشیار. قسمت عمده شخصیت انسان را ناهشیار تشکیل می‌دهد که شامل سائق ها، نیاز ها وخاطراتی ست که فرد به دلیل رنج آور بودن آن ها را سرکوب یا انکار کرده و به ناخودآگاه خود واپسرانده است. روانکاوان ریشه اختلالات و تعارضات روانی فرد را در ناخودآگاه می‌دانند و از طرق گوناگونی نظیر هیپنوتیزم، تحلیل رویا، تداعی آزاد و … افکار ناهشیار را به سطح هشیار فرد آورده و سعی در درمان بیمار می‌کنند.

رویکرد انسان گرایی (یا رویکرد پدیدار شناختی):

پیروان رویکرد پدیدار شناختی یا انسان گرا معتقد اگر مشاور خود را جای مراجع بگذارد و از دریچه نگاه مراجع و بر اساس تجربیات او دنیا را ببنید و مراجع درمان می‌شود. در این رویکرد برای بیمار تشخیص گذاشته نمی‌شود و برای همه مراجعان از یک روند درمانی استفاده می‌شود. از نظر انسان گرایی، انسان آزاد است و از روی انتخاب و در جهت توانایی رشد و خودشکوفایی رفتار می‌کند.

با توجه به این که هریک از رویکردهای فوق بر جنبه خاصی از وجود انسان تاکیید ورزیده و سایر وجوه را نادیده انگاشته است امروزه بهترین شیوه های درمانی شیوه هایی هستند که از چند رویکرد به صورت ترکیبی استفاده می‌کنند.

5. پایان مشاوره و پیگیری

در این مرحله مشاور به صورت تدریجی به مراجع این آگاهی را می‌دهد که درمان رو به پایان است و هر زمان مراجع توانایی تعمیم راه حل های درمانی به زندگی واقعی و محیط خارج از اتاق درمان را داشت رابطه درمانی به اتمام می‌رسد.

اما این به معنی قطع کامل رابطه مراجع و مشاور نیست. بلکه باید قرارهای ملاقات با فاصله زمانی بیشتری تنظیم شود تا درمانگر از بهبودی کامل مراجع اطمینان حاصل کند.

در جامعه پیچیده و ماشینی امروز همۀ ما کمابیش با مسائل و مشکلات فوق دست و پنجه نرم می‌کنیم، بنابراین استفاده از خدمات مشاوره فردی برای انسان امروزی امری اجتناب ناپدیر می‌باشد و می‌تواند او را در تصمیم گیری بهتر و سازگاری با مسائل و مشکلات یاری کند.